Поиск по этому блогу

Общее количество просмотров

Статистика сайта

Посетители по странам Посетители за последние 24 часа Flag Counter
пятница, 11 апреля 2014 г.

Останньому в’язню концтабору «Майданек», житомирянину Францу Бржезицькому цьогоріч виповнюється 90 років

11 квітня Україна відзначає Міжнародний день визволення в'язнів фашистських таборів.

Друга світова війна – найстрашніша з усіх воєн, які прийшлося пережити українцям і всьому людству. Звіряча ідеологія нацизму, що розв’язав люту бійню, мала на меті знищити усіх так званих расово неповноцінних – циган, євреїв, слов‘ян та багато інших народів. Тисячі патріотів України нацисти задушили газом, розстріляли, замучили в катівнях. У роки Другої світової війни у Німеччині діяло 14033 табори смерті, 506 гетто, 2071 в’язниця. З 18 мільйонів чоловік, вивезених до Німеччини з 30 країн Європи, 11 мільйонів загинули.

11 квітня біля пам’ятника в’язням фашистських концтаборів на Богунії в Житомирі зібрались ветерани, представники влади, установ та громадських організацій, учні шкіл.

Заступник Житомирського міського голови Олександр Бочківський закликав усіх присутніх пам’ятати жахіття минулої війни іі зробити все, щоб таких подій в житті людства більше не було ніколи.

До участі у пам’ятному заході долучився єдиний в Україні з уцiлiлих арештантів концтабору «Майданек» людина-легенда Франц Бржезицький.

У «Майданеку», у цій «фабриці смерті», було знищено майже 1,5 млн. чоловік. Із 1240 жителів міста Житомира та Житомирської області з концтабору „Майданек“ повернулося лише семеро в’язнів, і тільки Франц Карлович дожив до наших часів. Незважаючи на тяжкі випробування - син розстрiляного ворога народу перебував спочатку у таборах СС, а потім i в сталiнському ГУЛагу, - він і досі в строю.

Франц Карлович розповів зібранню, що дав клятву сотням земляків-житомирян, якi загинули у «Майданеку», – і дотримав її. Саме вiн у 2002 році привiз урну з людським попелом, яку було урочисто перепоховано на місці пам’ятного знаку „Жертвам фашизму”.

Франц Бржезицький від усього серця подякував присутнім, назвавши їх вдячними нащадками. «Я вважав, що ми підемо, і ніхто не буде про нас пам’ятати. Згадаймо сьогодні тут всіх безименних героїв і робитимемо все, щоб не допустити повторення тих страшних подій», - закликав останній в’язень «Майданеку».

На мітингу також виступив голова Житомирської обласної організації Всеукраїнського товариства охорони пам'ятників історії та культури Георгій Мокрицький. Він зазначив, що водонапірна вежа у військовій частині на проспекті Миру нагадує, що під нею лежать останки цілого міста – 65 тисяч чоловік, безневинно замордованих, імена яких так і лишилися невідомими,

«Це жахливий злочин нацизму проти людства. Ті події, які розгортаються сьогодні навколо України, примушують нас ще раз замислитися над тим, яке дорогоцінне слово «мир» і як, тим не менше, потрібно бути завжди готовим дати відсіч країні, що хоче диктувати нам свої умови», - наголосив Георгій Павлович.

Загиблих в’язнів концтаборів вшанували хвилиною мовчання. Мітинг-реквієм закінчився покладанням квітів до підніжжя пам’ятного знаку і військовим салютом.

Житомирська обласна державна адміністрація
zhitomir-region.gov.ua

0 коммент.:

Архив блога